Sterilizers and Autoclaves
Filtered Search Results
O&M Halyard Quick Check Sterilization Wrap (H500)
Using Halyard Quick Check wraps is a fast, easy way to ensure instrument sterility is uncompromised.
| Product Type | Sterilization Wrap |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Heavy instrument sets, retractors, and applications where frequent handling occurs (13 to 17 lb.) |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS Fabric (H500) |
| Certifications/Compliance | Meets NFPA Class 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 42 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 42 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 106.7 cm |
| Sterility | Non-sterile |
O&M Halyard Sequential Sterilization Wrap (H400)
Halyard Sequential wraps are the industry standard for sterile processing teams.
| Product Type | Sterilization Wrap |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Most basin sets, instrument sets, procedure trays, large linen packs, and drills (9 to 13 lb.) |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS Fabric (H400) |
| Certifications/Compliance | Meets NFPA Class 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 12 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 12 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 30.5 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 7 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 7 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 17.8 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 4 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 4 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products 1422A Tyvek™ Zipper Equipment Cover
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
1422A Tyvek™ Zipper Equipment Cover is an ideal choice in pharmaceutical operations to help keep clean equipment protected from both environmental and product cross contamination.
| Product Type | Cover |
|---|---|
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | COC |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Pre-Sterilized Whirl-Pak Bags
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pre-sterilized bags designed to reduce the risks of false positives of media plates
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 4 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 4 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 40 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 40 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products 1422A Tyvek™ Autoclave Bag
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tyvek™ Autoclave Bag is designed for the steam sterilization of large or odd shaped pharmaceutical equipment change parts. These bags can be heat sealed closed.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Autoclave Bag |
| Thickness (English) | 5.30 mil |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | <250°F |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | COC |
| Temperature Range (Metric) | <125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 18 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 18 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclavable 1422A Tyvek™ Mini-Muffs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Keystone Cleanroom Products Autoclavable 1422A Tyvek™ Mini-Muffs prevent dust and other particulates from entering orifices of any size
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Description | 1422A Tyvek™ |
| Product Type | Cover |
| Outer Packaging | Heat Sealed Poly Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | Certificate of Conformance (COC) |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | None |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products 2-Ply 1422A Tyvek™ Autoclavable Bowl Covers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Keystone Cleanroom Products 2-Ply 1422A Tyvek™ Autoclavable Bowl Covers prevent microbial and particulate contamination to critical parts
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 10 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 10 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 25.4 cm |
| Sterility | Non-sterile |